Konec cesty aneb odešla a už se nevrátí...

12. února 2017 v 11:38 | Rositablog |  Téma týdne
11.leden byl pro mne prozatím nejhorší den tohoto roku. Vrátím se tedy o 1 měsíc a 1 den zpět v čase, a povím Vám, co se mi tento den přihodilo.
Ráno jsem normálně vstala a začala si balit kufry, neboť jsem měla odjet na 20 dní k babičce. Můj 12ti letý pes již 11 dní nejedl a 2 dny nechodil a neustále zvracel. Byla to čubinka a jmenovala se Sisi. 5 dní jsme jí injekční stříkačkou podávali heřmánkový čaj. Lékaři nám tvrdili, že má pouze vředy, a že se z toho sama "vyhrabe".
Sisi se zničehonic postavila a vzápětí upadla. "Tak to je zle", řekla máma a okamžitě poslala bratra se Sisinkou k veterináři. Když Sisinku bratr vzal do náručí a odcházel s ní, netušila jsem, že ji vidím naposledy.
Už hodinu byli pryč (bratr a Sisi). Najednou zazvonil telefon. Táta ho zdvihl a řekl: "Tak to se nedá nic dělat, nebudeme ji předci zbytečně trápit", a to už jsem věděla, že se Sisinečka už nevrátí. Museli jsme ji nechat utratit. Měla rakovinu střev, ve střevech měla nádor velikosti ping-pongového míčku. Několik dní nejedla a trpěla bolestmi. Tu rakovinu měla rok, a právě rakovina jí způsobila epilepsii. Píši o Sisince až teď, protože jsem na to měsíc neměla dost sil. Sisinko, chybíš miPlačící.
Děkuji Vám, Vaše R.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sarinka580 sarinka580 | 21. března 2017 v 16:23 | Reagovat

:-(    tak to je mi líto... I já zažila ztrátu mazlíčka. A vím jak to bolí. Ale nakonec to přejde a můžeš se těšit že na tebe čeká nový pejsek a nové Pouto...

2 Rositka Rositka | E-mail | Web | 24. března 2017 v 19:47 | Reagovat

[1]: Děkuji za soucítění

3 AlbertSweef AlbertSweef | E-mail | Web | 7. června 2018 v 22:18 | Reagovat

The prostate gland is an essential a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is situated just before the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years of age. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of most forms of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition connected with a particular defect inside the gland along with the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections from other areas of the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some in the steps you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and will also also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations each week will assist you to prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef a week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to consider to be sure a proper prostate is to go for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to select prostate examination at least one time annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama