WOW! Crohnova nemoc!? Tak fajn! Jdeme na to!!!

10. června 2018 v 11:30 | Rositablog |  Všehochuť
Táákže... Poslední článek jsem naposledy vydala v říjnu. Omlouvám se za svou neaktivitu, ale prostě nebyl čas a ani nálada, bohžel mně na jistý čas opustila múza... Teď je toho tolik co bych Vám chtěla říct. Takže začneme.
Zdravotní potíže, ano, každý je má, a já jich mám pár taky, kromě toho že jsem astmatička a alergička mi nedávno diagnostikovali i Crohnovu nemoc. Mnoho lidí tuto nemoc nezná, je to totiž civilizační nemoc která nemá ani sto let. Ráda bych Vám tuhle nemoc popsala ve zkratce, nebudu Vám ji líčit jako nějaké velké utpení abych Vás nestrašila (toto říkám kvůli článku co jsem nedávno četla na Žena.cz).
CROHNOVA NEMOC, neboli i Crohnova choroba či Crohnův syndrom, je nevyléčitelná civilizační choroba. Jedná se v podstatě o chronický zánět trávící soustavy, který se může objevit kdykoliv. Každý pacienr s Crohnem to má jinak, mně postupně začínal bolet skoro každý orgán trávící soustavy, zatímco mojí kamarádku bolelo jen v podbřišku. Crohnova nemoc funguje v podstatě na stejném principu jako dna, nedá se vyléčit ale zastavit naštěstí ano (pomocí biologické léčby). Moje příznaky byly následovné: v prosinci mi začaly průjmy, u lednu mně začal bolet žaludek, v únoru se přidaly bolesti střev, v březnu mi začalo zvracení, v dubnu bolesti jícnu při polykání, v květnu (a to už jsme přišli na to co mi je) mně bolel levý bok, dutina ústní a krk. Lékaři mi neustále říkali, že to mám od nervů. Až když jsem kápla na pí. doktorku Vospělovou tak jsem zjistila co mi je. Paní doktorka mi udělala všechna možná vyšetření, od odběrů krve až po kolonoskopii. Zkrátím to, Crohnova nemoc je chronický zánět střev a trávící soustavy, když Vás postihne tak budete osm týdnů bez jídla a budete pouze pít jen nutridrinky aby se střevo, či jiný postiženy orgán, stihl zaléčit. Nedá se vylčit ale pouze na nějaký čas zastavit, kdykoliv se může objevit dálší záchvat po kterém bude následovat další osmitýdnová nutridrinková dieta. Dobrá zpřva je, že můžete počas nutridiety žvýkat žvýkačkyS vyplazeným jazykem . Nnikdo nezná příčinu nemoci, nemoc není uplně prozkoumaná. A NENÍ NAKAŽLIVÁ! Varuji lidi co mají Crohna a nutridietu, pokud si dáte jediné sousto normálního jídla tak zkončíte v nemocnici na sondě. Nestraším, pouze varuji. Po osmitýdenní dietě následuje jemná dietka, začnete jíst postpně, první týden kašovitá strava, druhý týden jemná nekořeněná jídla a postupně budete přidávat. Ale pokud jste milovníci ostrého, oříšků nebo ovoce co má slupku nebo semínka tak mám pro Vás špatnou zprávu, to si už nedáte, protože by to mohlo vyvolat další agresivní záchvat.
Jsem hrozně pozitivní člověk a když mi řekli že mám Crohna tak jsem ani nesmutnla, nemám důvod, to mi nepomůže. Je to výzvva a já to brala tak jak to je
Všude na internetu se píše, že Crohn Vám zničí život, není to pravda. Od doby co mám Crohna se nestresuji(stres je hlavní spouštěč záchvatu), nespěchám, nepřetěžuji se, neřeším zbytečnosti, nestěžuji si na nic, vidím krásu v obyčejných věcech, stal se ze mně zodpovědný člověk.... Mohla bych Vám říkat mnoho věcí co mi dala tato nemoc, ale to by bylo na více stran... Pokud máte nějaké dotazy, ráda Vám je zodpovím. Děkuji za Vaši pozornost a omlouvám se va pravoopisné chyby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lucy | Web | 10. června 2018 v 11:45 | Reagovat

Kdysi jsem pořád lítala po pohotovostech kvůli podbřišku. Také něco říkali o té nemoci, ale nijak to neřešili, Kdo ví, jestli to mám nebo ne - bolesti mě trápí doposud.

8 týdnů bez jídla? No to bych nedala 8-O

2 rositablog rositablog | 10. června 2018 v 11:54 | Reagovat

[1]: Lucy, rozhodně si zajdi někam na gastro, nebo to může zkončit  zle, pokud tu nemoc opravdu máš a zanedbáš ji, tak zkončíš v nemocnici na JIP na sondě a kapačkách. Aa to by bylo už na hodně dlouhou dobu... :-| PS: ono to není moc hrozné bez toho jídla, dá se to přežít, rozhodně je to lepší než ty bolesti. Věř mi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama